Please assign a menu to the primary menu location under menu

Kültür - Sanat

Zeynep Cemali Öykü Yarışması başvuruları başladı

Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilkgençliğe adım atan genç öykücüleri yazmaya davet ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülke çapında duyurduğu yarışmada gençler bu kez “Doğa Sevgisi” temasında öyküler yazacak. Edebiyatımıza yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan yarışmaya son başvuru tarihi ise 25 Mayıs 2021. 

Her yıl olduğu gibi edebiyatımızın tanınmış isimlerinden oluşan seçici kurulda bu yıl Berna Durmaz, Hakan Bıçakcı, Mine Soysal, Yekta Kopan ve Dr. Müren Beykan yer alıyor. 2021 öykülerine kılavuzluk edecek cümle, Zeynep Cemali’nin Gül Sokağı’nın Dikenleri kitabından: “Muştuyu alan sokağa fırlıyor, birbirleriyle kucaklaşıyordu.”

2009 yılında aramızdan ayrılan usta öykücü Zeynep Cemali’nin roman ve öykü kitaplarından seçilen bir cümlenin kılavuzluk ettiği farklı bir temayı işleyen yarışmaya bugüne dek katılan binlerce genç, “kardeşlik”, “hoşgörü”, “arkadaşlık”, “umut”, “cesaret”, “adalet”, “dayanışma”, “kararlılık”, “yalan” ve “çocuklukta özgürlük” üzerine öyküler yazdı.

Ödüle değer görülen genç öykücüler, 2021 sonbaharında düzenlenecek törende ödüllerini, usta edebiyatçıların elinden alacaklar.