Please assign a menu to the primary menu location under menu

MekanYeme - İçme

Uğruna Gastronomi Savaşı Verilen Tiramisu Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey | Kolay Tiramusu Tarifi

İtalya’nın en sevilen tatlılarını misafirleriyle buluşturan ödüllü restoran La Mia Luce’nin deneyimli şefi Fatih Sökük, Tiramisu’nun püf noktalarını anlattı.

Napoleone’dan Panna Cotta’ya, Tiramisu’dan Mocha Pie’a kadar birçok özel reçeteli İtalyan tatlısını menüsünde bulunduran ödüllü adres La Mia Luce, bahar mevsimini karşılarken menüsünde yer alan hafif ve lezzetli tatlıları ile yemek sonrasına ve akşamüstü kaçamaklarına eşlik ediyor.

Tiramisu’nun Tarihi Kaçıncı Yüzyıla Dayanıyor?

İtalyan mutfağının damakta kahve tadını bırakan, dünyaca ünlü tatlısı Tiramisu’nun ortaya çıkışına dair bir çok hikayenin ortaya atıldığını belirten Fatih Sökük; ‘’17. yüzyılda Toskana Dükü 3. Cosimo de Medici, Siena şehrine bir ziyaret yapar. Bu ziyareti sırasında şehrin pastacıları, dükün onuruna yeni bir tatlı hazırlamaya karar verirler. Toskana Dükü tatlı yemeyi çok seven biridir. Afrodizyak etkisiyle bilinen tatlı Dük’ ün beğenisi kazanır ve tarifi alıp Floransa’ya götürür. Bu tatlı ilk başta “Dük’ün çorbası” ismiyle yayılmaya başlar. Bunun yanı sıra Tiramisu ile ilgili tarihi bilgilerin çoğu buluşunun, Treviso’daki “Le Beccherie” restoranında olduğuna işaret eder. 1960’larda İtalya’nın Veneto bölgesinde ortaya çıktığı söylenir. Bununla birlikte tartışmalar halen devam etmektedir. Tarihsel kayıtlar, Tiramisu’nun afrodizyak etkisi olduğunu da vurgular’’ dedi.

Tiramisu’nun Sırrı Nedir?

La Mia Luce’nin deneyimli şefi Fatih Sökük, ‘’Özellikle yaz ayları için en çok tercih edilen tatlılardan biri Tiramisu’dur. Biz klasik tarifin yanı sıra kedi dili bisküvisini badem likörü ile hazırlıyoruz. Mascarpone peyniri ile hazırladığımız kremamız ile de eşsiz bir kıvam yakalayıp misafirlerimize sunuyoruz. Çok sayıda Tiramisu varyasyonu vardır. Bazı aşçılar, kedi dili yerine diğer kekleri, Panettone gibi tatlı, mayalı ekmekleri kullanırlar. Mascarpone peyniri yerine diğer peynir karışımları da kullanılmaktadır. Bazı tarifler çiğ yumurta içerir bazıları hiç yumurta içermez. Marsala şarabı tarife eklenebilir. Alkol olarak koyu renkli rom, Madeira, port, brendi, Malibu veya İrlanda kreması ve özellikle Tia gibi kahve aromalı likörler dahil bir çok likör hem kahve hem de peynir karışımında sıklıkla kullanılır.’’ diye belirtti.

Kolay Tiramisu Tarifi

Malzemeler: 50 gr mascorpone, 18 gr krema, 18 gr şeker, 1 yaprak jelatin, 2 adet yumurta, 3 adet kedi dili, 1 şat espresso

Yapılışı: Yumurta ve şeker mikserde kabarana kadar çırpılır. Bir kaba alınır. Krema mikserde kabartılır ve içerisine maskarpone peyniri ilave edilir. Eritilmiş jelatinleri yavaşça yedirilir ve kabaran yumurta sarısının içerisine alınır.  Kedi dili expresso ile yumuşatılıp en alt tabaka ve orta kısmına konur. Kalıp halinde 1 gün dinlendirdikten sonra servis edilir.