Please assign a menu to the primary menu location under menu

EdebiyatKitap

Nihat Sırdar’ın Kaleminden Bir Türkiye Panoraması Babalar ve Oğullar İnkılap Kitabevi Etiketiyle Raflarda!

Türkiye’de “radyoculuk” dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Nihat Sırdar, kaleme aldığı üçüncü kitabı “Babalar ve Oğullar” ile bir kez daha kelimelerin dünyasından sesleniyor. İnkılâp Kitabevi imzasıyla okurlarıyla buluşan kitapta; bireysel anlatımlardan yola çıkılarak, topluma yönelen bir bakış sergileniyor.

Nihat Sırdar, radyoculuktaki başarısına yazın alanını da eklerken; “Babalar ve Oğullar” isimli üçüncü kitabıyla yüzyıllardır süregelen, bitmez tükenmez baba ve oğul çekişmelerine, bazen uzaktan uzağa sevgilere, bazen de kocaman sarılmaların eşlik ettiği aile ilişkilerine kendi penceresinden bakıyor. Kendi hayatından yola çıkarak kaleme aldığı kitapta Nihat Sırdar, aslında bir Türkiye panoramasını okurlarıyla buluşturuyor.

İstanbul’un eski mahalle kültürünü, çeşmelerini, vapurlarını kelimelerle ince ince işleyen Sırdar, İnkılâp Kitabevi imzası taşıyan “Babalar ve Oğullar”da sevginin ve aile bağlarının en içten hâllerini ele alıyor. “Babalar ve Oğullar”, sıcacık hikâyeleri ve özenli kelime seçimleriyle okurlarını edebî bir şölene dahil ediyor.

Babalar ve Oğullar Hakkında

Radyoculuk mesleğinin kilometre taşlarından biri olan Nihat Sırdar, yazın alanındaki yetkinliğini yeni bir kitapla taçlandırıyor.

“Yıllar sonra bu kitabı okuyanlar belki şaşıracaklar. Bizim İspanyol gribi salgını zamanı takılan garip maskeleri gördüğümüzde verdiğimiz tepkiyi verecekler.

Ama yaşanacağı varmış, yaşadık, geçti, geçiyor…

Hayat her gün hiç olmayacakmış gibi gelen şeyler gösteriyor bize.

Görüyor, yaşıyor, anlatıyor ve yazıyorum ben de.

Hâlâ hatırlayabiliyorken yazmak lazım.”

Nihat Sırdar Kimdir

İstanbul Kocamustafapaşa’da doğdu. Lisede makine ressamlığı okumasına karşın hemen okul bitiminde 1993’te radyoculuğa başladı.  Best FM, Alem FM ve Show Radyo’da “Nihat’la Muhabbet” ve “Nihat’la Sivrisinek” programlarını yaptı. Vatan, Akşam, Takvim, Gazete Pencere’de köşe yazıları yayımlandı. Kuruluşundan itibaren Kafa Dergisi’nde yazıyor. 2019 yılında Güçlü Mete ve Candaş Tolga Işık ile birlikte Kafa Radyo’yu kurdu. Radyo ortağı Sivrisinek ile birlikte sahnelediği “Bütün Kazalar Toplandık” ve Sunay Akın’la birlikte sahnelediği “Sivrisinek Dedin de Aklıma Geldi” isimli iki gösterisini hâlen oynamaya devam etmektedir. “35’i Beklerken” ve “Severek Dinliyoruz” isimli yayımlanmış iki kitabı daha vardır. Bağımsız radyoculuk yapmaya, konuşmaya, anlatmaya ve yazmaya devam ediyor.