Please assign a menu to the primary menu location under menu

FestivallerKültür - Sanat

Kısa Metraj Film Gösterimleri Herkese Ücretsiz!

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali ‘Kısa Metraj Belgesel Film’ ve ‘Kısa Metraj Kurmaca Film’ gösterimleri  İBB Beyoğlu Sineması’nda ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali ‘Kısa Metraj Belgesel Film’ ve ‘Kısa Metraj Kurmaca Film’ gösterimleri; 21 ve 22 Kasım 2023 günlerinde, 14.30 ve 17.00 saatlerinde İBB Beyoğlu Sineması‘nda ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak.

‘Altın Terazi Kısa Metraj Kurmaca Film’ Yarışması’nda 10 film yarışacak

Yine Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmler ‘Altın Terazi Kısa Metraj Kurmaca Film Yarışması’nda yerini bulacak. Bu bölümde 10 film yarışacak. İkinci yılına giren ‘Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Yarışması’nda da 10 kısa metraj belgesel film gösterime girecek ve yarışacak.

13.  Uluslararası Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması

Adalet Arayışı / Bosna Hersek, Hollanda 2023

Yönetmen: Ado Hasanović
Senaryo: Nadia Sonneveld, Chiara Cruciatti, Ado Hasanović
Oyuncular: Irma Hasanović, Alma Mustafić, Mumin Mehić

Leiden ve Saraybosna üniversitelerinin hukuk öğrencileri, Srebrenitsa’da soykırımdan kurtulanlar için adaletin sadece hukuki hesap verebilirlikle değil, aynı zamanda soykırımın tanınmasıyla da ilgili olduğunu keşfediyor.

Beyaz Dağın Çocukları / Türkiye 2023

Yönetmen ve Senaryo: Yalçın Çifçi
Oyuncular: Halil İbrahim Algan

Soğuk ve karlı bir kış mevsiminde Anadolu’da bir köy okulundayız. Mezarlık içindeki köy okulu birçok gizemi içinde barındırıyor.

Hayatımın En Güzel Günü / Filipinler, Türkiye 2023

Yönetmen ve Senaryo: Semih Sağman

Teng 40 Yaşında Filipinli bir balıkçıdır. Yaklaşık 32 yıldır balıkçılık yapan Teng ara sıra yaşadığı hayattan sıkılmaktadır. Yaşadığı kasabadan hiç dışarı çıkmamış, 32 yıldır aynı saatte kalkıp aynı nehre gitmiş ve balık avlamaya çalışmıştır. Tüm bu aynılığın içinde Teng’i hayata sımsıkı bağlayan babasının anlattığı bir hikayedir. Akşam eve gittiğinde çocuklarına sarılabildiği her gün Teng için hayatının en iyi günüdür.

Onlar İçin İmroz / Türkiye, 2023

Yönetmen ve Senaryo: Deniz Devrez

İmroz (Gökçeada) Rumlarının başına gelen talihsiz ve üzücü olayların hikayesi.

Suriyeli Kozmonot / Türkiye, 2022

Yönetmen ve Senaryo: Charles Emir Richards
Oyuncular: Muhammed Faris

Bu, uzaya çıkan ilk Suriyeli olan Muhammed Faris’in hikayesidir. Özgür bir Suriye hakkındaki görüşleri yüzünden hedef haline geldiği için ülkesinden kaçmak zorunda kalır.

Şimdi Ne Olacak? / Türkiye, 2023

Yönetmen: Mert Eşberk / Mihraç Can Bakıner
Senaryo: Mert Eşberk

Işığın kırıldığı topraklarda, ayçiçekleri güne yeniden bakmak için yol arıyor.

Temiz Bir Sayfa / Amerika Birleşik Devletleri, 202?

Yönetmen ve Senaryo: Tran Hoang Calvin
Oyuncular: Shanyeill McCloud, Evan Goyke, David Steffen, Karie Elliott

Belgesel, Shanyeill McCloud’un daha önce hapse girmiş kişilerin kayıtlarını sildirmelerine ve hayatlarına yeniden başlamalarına yardımcı olmak için yaptığı çalışmaları anlatıyor.

Ukraynamızın Gökleri / Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri, 2023

Yönetmen: Bobby Roth
Senaryo: Bobby Roth, Nick Roth

Bir grup İngiliz avukat, Rusya ile savaşın ön saflarında yer alan Ukraynalı askerlere kullanılmış kamyonlar götürmek üzere sürpriz bir şekilde örgütleniyor.

Yada Yağmurları / Türkiye, 2023

Yönetmen: Volkan Durmuş
Senaryo: Volkan Durmuş , Doğacan Aktaş
Oyuncular: Serah Mirellees

Serah çalışmak için Uganda’dan Türkiye’ye gelen Afrika’lı bir kadındır. Denediği birçok işin ardından bir hamamda natır olarak calışmaya karar verir. Siyahi olması kadın olması ve aynı zamanda yabancı uyruklu olması sebebiyle karşılaştığı kötü olaylar yüzünden kirlenen ruhunu arındırabilecek midir?

Yeryüzündekiler / Türkiye, 2022

Yönetmen: Harun Yel

20-30 yıl önce mezarlık olan bir alanı belediye imara açınca, köyden kente göçün yoğun olduğu dönemde insanlar mezarlık alanına ev yapmaya başlıyor. Ama kimse oradaki mezarlara dokunmuyor. Herkes mezarlara saygı gösteriyor ve yapılan her evin kenarında ya da bahçesinde bir mezar kalıyor. Mahalle, toprağın altındakilerle üstündekilerin bir arada yaşadığı bir yer haline geliyor.

13. Uluslararası Altın Terazi Kısa Metraj Kurmaca Film Yarışması 

Ben Sen O Biz Siz Onlar / Türkiye, 2023

Yönetmen ve Senaryo: Sevin Yaman
Oyuncular: Remziye Şentürk, Ali Kulaç

2016 ve 2020 yıllarında Türkiye’de, cinsel istismarın evlilik yoluyla affının önünü açabilecek olan yasa tasarısı gündeme geldiğinde, bu durum özellikle kadınlar arasında büyük bir tepkiye neden oldu. Failleriyle evlendirilmiş ve yine baskı sonucu evlendirilecek olan kadınlar, seslerini duyurmaktan çekinmediler ve direndiler. Ben Sen O Biz Siz Onlar, tecavüz failiyle zorla evlendirilen genç bir kızın otorite, yargı, toplum ve aile arasındaki mücadelesini ve dayanışmanın önemini anlatıyor.

Boykot / İran, 2023

Yönetmen: Amin Rafiei Khameneh
Senaryo: Solmaz Etemad
Oyuncular: Abolfazl Shirzad, Setayesh Sadeghzadeh, Mostafa Ahadi, Amir Moghimi, Ali Valiani, Farshad Khorsand, Ehsan Azarbahrai, Mohamamad Baghi

Hapiste olan babasını ziyaret etmek isteyen ama oyalandığı için geç kalan bir gencin hikayesi.

Dielli / Kosova, Çekya, 2023

Yönetmen ve Senaryo: Dritero Mehmetaj
Oyuncular: Lum Veseli, Agron Shala, Rebeka Qena, Berat Pllana

Dielli hayatını yeniden yoluna koymaya ve bir daha içki içmeyeceğine söz veren babasıyla ilişkisini düzeltmeye çalışır. Babası sözünü tutmayarak birlikte kurdukları her şeyi tehlikeye atana kadar işler yolunda gidiyor gibi görünür.

Kuduz / İspanya, 2022

Yönetmen: Alberto Díaz
Senaryo: Alberto Díaz, Ángela Andrada
Oyuncular: Zoe García De la Torre, Samu Piñeiro Durán, Antonio Durán Morris, María Vazquez, Xose Antonio Touriñan, Gemma do Carmo

Filomena’nın hayatı yoksulluk, yaşanan zorluklar ve çekilen çilelerin belirsizliğiyle  sarsılmıştır. 19 yüzyılın sonlarında Galiçya’nın küçük bir köyünde geçen çocukluğu boyunca yaşadığı felaketler karakterine damgasını vuracaktır. Peki ama kaderini değiştirme fırsatı bulabilecek midir?

Sarı / Afganistan, Birleşik Krallık, 2023

Yönetmen ve Senaryo: Elham Ehsas
Oyuncular: Afsaneh Dehrouyeh, Elham Ehsas

Taliban kontrolündeki Afganistan’da bir kadın, ilk çarşafını satın almak için Kabil’deki bir mağazaya girer ve belirsiz bir gelecekle yüzleşir.

Sevmekle Alakası Yok / İsrail, 2022

Yönetmen: Yotam Knispel
Senaryo: Yotam Knispel
Oyuncular: Hanna Azoulay Hasfari, Yossi Yarom

Rina, ev hapsinde tutulan oğlu Dean’in yüzüne bakamaz. Yarın Dean’in duruşması başlayacaktır. Rina oğlunun yanında durma isteğinden şüphe ederken, bugün onun gözlerinin içine bakmak ve gerçeği duymak zorunda kalacaktır.

Teamül / Türkiye, 2023

Yönetmen ve Senaryo: Ali Rıza Bayazıt
Oyuncular: Bekir Behrem, Hilmi Demirer, Hilmi Özçelik, Şükran Aktı

Hurdacı Salim, yeni tanıştığı Terzi Adem’in kayıp kedisini dolaştığı yerlerde aramaya başlar. Sonrasında Terzi Adem’in anısını yaşatmak için otoriteye karşı sesini yükseltmek zorunda kalacaktır.

Tek Yön / Türkiye, 2022

Yönetmen: Kerem Yükseloğlu, R.Hakan Arslan
Senaryo: Kerem Yükseloğlu, R.Hakan Arslan
Oyuncular: Ali Atay, Müge Duygun, Recep Usta, Erdem Kaynarca, Melissa Değer

Osman, yıllardır kaçtığı bir aile hesaplaşmasını sonlandırmak üzere yola çıkmıştır. Yolda, ön camına bir salyangoz yapışır ve ona zarar vermemek için silecekleri çalıştırmaz, yağmur yağdığında bile… Yol boyunca arabasına otostopçular alır. Bartu ve Güneş evsiz hayvanlara yardım eden iki gençtir. Bir diğer otostopçuysa Esin’dir. Daha sonra arabasına aldığı Muzo ise bir çanta dolusu uyuşturucu taşımaktadır. Osman, polise yakalandıklarında çantanın kendisine ait olduğunu söyler ve kaçamayacağı hapishaneye, vicdanı rahat bir şekilde gider.

Transit / Irak, 2023

Yönetmen: Baqer Al-Rubaie
Senaryo: Yasir Mousa
Oyuncular: Asaad Abdul Majeed, Lamar Al-Rubaie

Yakub bir hastanenin istatistik bölümünde çalışır. Savaş sırasında kaybolan kişileri soran mağdur ailelerin telefonlarına cevap verir. Zaman zaman da kendisinde şüphe ve endişe uyandıran bir telefon konuşmasına içerler.

Yolda / Türkiye, 2023

Yönetmen ve Senaryo: Özge Uçar Çığşar
Oyuncular: Şilan Düzdaban, Evren Duyal, Çağla Açar, Halil Demir, Çisel Kuşkan

Aysun, yirmili yaşlarının sonlarında bir yönetmendir. Çekimlerine hazırlandığı filmin oyuncu seçimleri sırasında yurtdışındaki ablası Arzu’dan kargo gelir. Arzu, bir mektup ve Aysun’un on iki yaşındayken çektiği kamera kayıtlarının bulunduğu bir kaset göndermiştir. Kamera kaydında, ailesinin araba yolculuğu bulunmaktadır. Aysun’un çocukluğunda yaşadığı bu olay aynı zamanda yeni çekeceği filmin konusudur.