Please assign a menu to the primary menu location under menu

Kültür - SanatTiyatro

Ege’de Yeni Bir Sanat Kıvılcımı!

William Shakespeare’in ölümsüz eseri Romeo ve Juliet, Türkiye’den Devlet Tiyatroları ve Yunanistan’dan Atina Konser Salonu Megaron ve Yorgos Lykiardopoulos kültürel organizasyonu Lykofos ortak projesiyle Ege’nin her iki yakasında tiyatroseverleri büyüleyecek. 

William Shakespeare’in ölümsüz eseri Romeo ve Juliet, Türkiye’den Devlet Tiyatroları ve Yunanistan’dan Atina Konser Salonu Megaron ve Yorgos Lykiardopoulos kültürel organizasyonu Lykofos ortak projesiyle Ege’nin her iki yakasında tiyatroseverleri büyüleyecek.

Pire Belediye Tiyatrosu yönetmenlerinden Lefteris Giovanidis’in reji koltuğuna oturduğu bu uluslararası büyük yapımda Devlet Tiyatrolarını dört sanatçı ve bir ışık direktörünün yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasından bir besteci temsil edecek.

Yunanistan ve Türkiye’den köklü sanat kurumları ve sanatçıları bir araya getiren ve kadim sanat potasında birleştiren proje, iki ulus arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor. Türk ve Yunan sanatçılar; aşk, ihanet, dostluk ve trajedinin unutulmaz bir hikayesi olan Romeo ve Juliet’i, kendi zengin kültürel miraslarından ve tarihsel arka planlarından ilham alarak yeniden canlandırıyor.

Proje, Shakespeare’in şiirsel başyapıtını günümüze uyarlayarak, her zaman barış içinde olmasa da hasbelkader bir Balkan şehrinde birlikte yaşayan iki ailenin, Yunan Capulet’ler ve Türk Montague’lerin dünyasına taşıyor. Farklı kültür ve dinlere mensup insanlar, suç, günlük hayatın bir parçası haline gelen şiddet ve çılgınlıkların arka planında Türk Romeo ile Yunan Juliet’in aşk hikayesi filizleniyor.

Shakespeare’in ölümsüzleştirdiği, tiyatro sahnelerinin en iyi tanınan karakterleri arasında sayılan Romeo ve Juliet, Calliope Chaska ve Alp Ünsal tarafından sahneye taşınıyor. Roula Pateraki (Hemşire), Eray Eserol (Friar Lawrence), Nikos Karathanos (Capulet Lordu), Maria Diakopanayiotou (Leydi Capulet), Şevki Çepa (Mercutio), Efe Akercan (Benvolio), Spyros Maragkoudakis (Tybalt), Nikos Konstantopoulos (Paris) ve Dimitris Charalampoboulos’un (Samson/Hizmetçi) unutulmaz performansları ile katkı sunduğu Romeo ve Juliet, yılın en çok konuşulacak tiyatro yapımı olmaya aday.

Prömiyeri, 19 Nisan 2024 tarihinde Ankara’da Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesinde yapılacak olan Romeo ve Juliet oyunu aynı zamanda 20, 21, 22 Nisan’da aynı sahnede seyircisiyle buluşacak. Daha sonra İstanbul AKM Tiyatro Salonunda, 16 – 20 Nisan 2024 tarihleri arasında yapılacak gösterimlerinin ardından, 16 Mayıs 2024’te Yunanistan’da Megaron Atina Konser Salonundaki gala ile seyircileriyle buluşmaya devam edecek.

Yunanistan ayağında Atina Konser Salonu Megaron ve Lykofos’un yer aldığı proje Yunan basınında geniş yer buldu: 

“Bu özellikle iddialı ve son derece zorlu girişim, Yunanistan ve Türkiye arasında bir köprü olmayı amaçlamaktadır ve Yunan ve Türk sanatçılara bir araya gelme ve seslerini birleştirme fırsatı sunmaktadır.”

“Bu olağanüstü iş birliği fırsatı, Yunanistan ve Türkiye’nin, üç büyük organizasyonun ve her iki ülkenin sanatçıları ve teknisyenlerinin ortak bir sanatsal ifade için iş birliği yapma iradesi ve potansiyelinin olduğunu kanıtlamaktadır.”

“Bu girişim, Türk Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni ve Genel Müdürü Sayın Tamer Karadağlı’nın desteği olmadan mümkün olmazdı.”