Please assign a menu to the primary menu location under menu

EdebiyatKitap

Dönemin Sanatsal ve Tarihi Çerçevesinde Mari ile Bedri Rahmi’nin Büyük Aşkını Anlatan Kitap; Karadut

Felsefe ile beslenen zengin bir anlatımla kaleme alınan “Karadut” kurgu romanı, Mari’nin yok sayılmak istenmesinin altındaki nedenlere dokunarak, onun sanat dünyasında güçlü bir kadın olarak yer alması, Ermeni kimliği ve Bedri Rahmi Eyüboğlu ile yaşadığı aşkın bu yok sayılmadaki etkisinin çerçevesinde bir hikâye sunuyor. 

Karakterlerin gerçek yaşamları ve eserleri detaylı bir araştırmadan geçirildikten sonra yazılan “Karadut”, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ünlü Karadut şiirinin ilham kaynağı; Mari Gerekmezyan’ı anlatıyor. Mari Gerekmezyan’ın unutturulmak istenmesinin altında yatan nedenlere parmak basan Karadut, dönemin sanatsal ortamını da yansıtıyor. Bir yanda ünlü ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüpoğlu, diğer yanda başarılı bir heykeltıraş olacağına kesin gözüyle bakılan Mari Gerekmezyan, diğer yanda ise aşkı uğruna birçok fedakârlık yapan Ernestine Hanım’ın çerçevesinde çoğul bir aşkı inceleyen “Karadut” romanı, aşkla beslenen eserlerin; tabloların şiirlerin ve heykellerin de izlerine yer veren bir hikâye anlatıyor. 

Derin bir araştırma sürecinden geçen yazarlar, karakterleri konuşturma konusunda başarılı bir anlatım dili ile karşımıza çıkıyor. Mari Gerekmezyan’ı oldukça kıymetli bulan yazarlar, hayata aynı yerden bakabilen iki kız kardeş olarak kaleme aldıkları Karadut kurgu romanında, o yıllardan günümüze sanat tartışmalarını da ele alarak dönemin etkisini okuyucuya geçiriyor. Dönemin mektuplarını ve sanatsal koşullarını inceleyen yazarlar, başarılı bir kurgu ile karşımıza çıkıyor. 

ARKA KAPAK

Değer miydi, değmez miydi diye konuşacaklar belki arkamdan, değdi! Haaa öyle her yiğidim diyenin yaşayacağı cinsten değildi Bedri’yi yaşamak, ama değecek türdendi. Heykelime bakardı belki insanlar, Bedri’nin büstüne ellerimin nasıl da yaşama sevdalı olduğumu büstlerime baktıkça anlarlardı. Hele bir de üstüne selam yollarsa Mari’ye daha ne isterdi ki! Ölüm, yok olmak değildi. Bir heykele taş olup, kil olup geri gelecekti; başka bir şey olacaktı ama dünya toz bulutu olana kadar başka bir şey olarak var olacaktı. 

Mari Gerekmezyan olmaktan sonsuz bir mutluluk duyumsuyordu. Bir kez daha alçıyı ellemek istiyordu sadece ama bu mümkün değildi, vakit yoktu.