Please assign a menu to the primary menu location under menu

EdebiyatKitap

Dinlere İnanmadan Tanrı’ya İnananlar

Son zamanlarda çokça konuşulmasına ve toplumda bu inanışa eğilimin arttığı söylenmesine rağmen Deizm, Türkiye’de fazla bilinmeyen ve pek de merak konusu olmamış bir inanç modeli! Peki, Deizm derken gerçekte bahsettiğimiz şey nedir? Deizm, dinlere niye mesafelidir? Deizm, peygamberleri kabul eder mi? Deizm, ölümden sonra yaşama inanır mı? Deizm, Ruh’un varlığını kabul eder mi? Deistler; meleklere, cinlere ve şeytana inanırlar mı? Deistlerin ortak bayramları var mı?

Halit Kakınç, Destek Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Deizm’de yaptığı ayrıntılı araştırmayla Deizm ile ilgili akıllara takılan tüm sorulara yanıt veriyor. Konu hakkında yayımlanmış yerli ve yabancı kaynaklardan derlediği bilgilerle enine boyuna bir tartışma yürütüyor ve Tanrı, din, inanç gibi kavramlar üzerine tekrar düşünmemize yol açıyor.

Halit Kakınç Kimdir?

30 Nisan 1952 tarihinde dünyaya gelen Halit Kakınç, İzmir-Karşıyaka Bostanlı İlkokulu (şimdiki adı ile Mustafa Reşit Paşa), Alman Orta Okulu, Avusturya Lisesi ve Siyasal Bilimler Yüksek Okulu’nu bitirdi. İÜ İktisat Fakültesi Sosyal Siyaset Kürsüsü’nde yüksek lisans, aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler Kürsüsü’nde de doktora yaptı.

Müzik grubu DÖNÜŞÜM ile birlikte  (1970-1975) 9 adet 45’lik plak doldurdu. Yurtdışında üç kez Türkiye’yi temsil etti. (SSCB, Romanya, Bulgaristan)

1966-1980 arasında Türkiye’nin ilk Taekwon-Do’cularından. Bu sporu Siyah kuşak 2. Dan derecesinde bıraktı.

Almanca ve İngilizce’den çeviri ve derlemeleri, araştırma kitapları ve belgesel romanları var: Sultangaliyev ve Millî Komünizm, Destansı Kuramcı Sultangaliyev, Kızıl Cebe Rıskulov, Struma, Çerkes Aşkı, Yerkubbe, Küresel Sorunlar, Zamanın Ruhu, Yazılmamış Bir Tarih, İnsaymun.

Çeşitli gazetelerde istihbarat şefi, haber müdürü, yazı işleri müdürü, magazin şefi, ekonomi servisi şefi, genel yayın müdürü ve köşe yazarı olarak çalıştı. Hâlen OdaTV’de köşe yazarı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kurucularından. Bu üniversitede Mütevelli Heyeti üyesi, Öğrenci Dekanı, Dış İlişkiler ve Tanıtım Koordinatörü olarak görev yaptı.

7 yıl kadar İÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans ve doktora sınıflarına ders verdi.

34 yıldır gazeteci, halkla ilişkiler uzmanı ve gastronomist Zeynep (Kakınç) ile evli. Biri 33 yaşında Aytar, diğeri 26 yaşında Kuday adlarında 2 oğlu var.