Please assign a menu to the primary menu location under menu

Söyleşiler

DİDAR DİRİ “KEFİRLE BAŞLAYAN BİR BAŞARI HİKAYESİ”

MoodFit markasının kurucusu Didar Diri, ülkemizin başarılı kadın girişimcilerinden bir diğeri. Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar sağlık sektöründe yöneticilik yapan Didar Diri, yarattığı MoodFit markası altında büyük bir tutkuyla hazırladığı katkısız ve doğal gıda ürünlerini şimdilerde sofralarımıza getiriyor. Kefirle başlayan bir başarı hikayesi aslında onunkisi…

Sağlık sektöründe çalışırken hazır ve paketlenmiş gıdaların uzun vadede insanlara nasıl zarar verdiğini gördüğünü söyleyen Didar Diri, “Kendime ve aileme yaptığım doğru beslenme yatırımının bu süreçte ne kadar doğru olduğuna bizzat şahit oldum” diyor.

Son 4 yıldır ev yapımı doğal gıdalar üreterek butik üretim yapan Didar Diri’nin tüm ürünleri katkısız, koruyucusuz ve her şeyden önemlisi de anne eli lezzetinde…

Didar Diri ile iş yaşamından kadın girişimciliğinin önemine, MoodFit’in doğuşuna ve sattıkları ürünlere kadar pek çok konuyu konuştuk. Siz de bu keyifli söyleşiye buyurmaz mıydınız?

SÖYLEŞİ: Ebru ALTIN ÇAPÇI

Uzun yıllar kurumsal iş hayatında yer almış bir yönetici olarak kendi markanızı oluşturmaya nasıl karar verdiniz? Kısaca MoodFit nasıl ortaya çıktı?

Çok uluslu ilaç sektöründe uzun yıllar yönetici olarak çalıştım. Doğru ve sağlıklı beslenme çocukluğumdan bu yana her zaman dikkat ettiğim, hayatımın neredeyse her döneminde benimle birlikte olan bir değerdi. Sağlık sektörü ile tanışmam da bu değer sayesinde oldu diyebilirim. Sağlık sektöründe yanlış beslenmenin sonuçlarını ve ilaca bağlı yaşamanın ne demek olduğuna canlı olarak şahit olanlardan biriyim. Dolayısıyla doğru beslenme ve doğal gıda tüketimi kendi hayatımda yaptığım bir eylemdi. MoodFit markasının temelleri de böylece atılmış oldu.

MoodFit bildiğimiz kadarıyla daha çok doğal gıda üzerine hizmet veren bir işletme. Sağlıklı ve doğal gıda tüketimi son zamanlarda hepimizin özen göstermeye çalıştığı konuların da başında gelmekte. Peki sizce doğal gıda tam olarak nedir?

Doğa gıda veya ürün; içinde hiçbir kimyasal olmayan, herhangi bir ekstra hammadde katılmadan insan eliyle üretilmiş ürünler olarak ifade edilebilir.

DOKTOR VE DİYETİSYENLERİMİZDEN DESTEK ALMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİYDİ

Bildiğimiz kadarıyla evde doğal kefir üretimiyle çıktığınız bu yolculuk süreç içerisinde birçok doğal ürünün eklenmesi ile daha da gelişti. Şu an Mood Fit bünyesinde hangi ürünlerin satışını yapıyorsunuz?

Önceleri yaptığım kefiri dostlarımla paylaştım. Kefir ile çıktığım bu yolculukta çok değerli doktor ve diyetisyenlerimizin desteğini almak benim için oldukça önemliydi. Nitekim onlar da sağ olsunlar çıktığım bu yolda beni yalnız bırakmayarak, desteklediler. Sunmuş olduğum ürünleri desteklemelerinin en önemli nedeni ise günlük taze üretim olmuş olmasının yanı sıra herhangi bir katkı maddesi içermemesinden dolayıydı.

MoodFit markası ile satışını yaptığımız ürünler şu an için kefir, quark (kefir peyniri yüzde 100 kefir içermekte), stevia ve doğal pancar şekerinden hazırlanmış iki çeşit süt reçeli, ghee olarak da bilinen sade yağ, tereyağı (yayık ve keçi), soğuk sıkım zeytinyağı, soğuk sıkım nar ekşisi, şırdan mayalı dil peyniri, pancar kvass (ekşi lahana ile fermente edilmiş vegan içecek), tatlı lor peyniri, yüzde yüz doğal elma sirkesi, domates – biber salçası, fıstık ezmesi (glutensiz, şekersiz ve katkısız, doğal pancar şekerli) ve badem ezmesi.

Fıstık ve badem ezmelerini kendi özel reçetelerimizle butik bir fabrikada üretiyoruz. Ev yapımız salçalarımız Adana’dan, zeytinyağı ve nar ekşimiz ise Antakya’nın bereketli topraklarından doğal, katkısız ve soğuk sıkım olarak geliyor. Sade yağ, tereyağı, peynir, kefir ve süt reçellerini ise butik üretim olarak sipariş üzerine kendim hazırlıyorum.

Şu an MoodFit bünyesinde kaç kişi çalışıyor?

Moodfit bir aile şirketi markası. Ürünleri genellikle ben hazırlarken, çocuklarım da satışıyla ilgileniyor.

Markanızı oluştururken illa ki zorluklarla karşılaşmışsınızdır. Bu zorlukların üstesinden nasıl geldiniz?

Bu yolculuğa Adana’da başladım, 4 yıldır da İstanbul’da devam etmekteyim. Moodfit, kendi patentli markamız . Bu yolculukta bana inanmayan desteklemeyen birçok kişi oldu. Nedeni malum. Yıllarca yöneticilik yaptın, şimdi nasıl kefir satacaksın diye küçümseyen kişiler çok oldu, bu anlamda inanmamayı seçtiler. Benim başarı odaklı olduğumu bilenler ise her daim yanımdaydı. Bana inanmayanlara inat bu işi İstanbul’da çocuklarımla birlikte yapmaya devam ediyorum. Ne de olsa önemli olan kişinin kendine inanmasıdır.

Uzun yıllar kurumsal sektörde yer alan bir beyaz yakalı olarak sizce kadınlar iş hayatında en çok hangi engellerle karşılaşmakta? Birkaç maddeyle sıralar mısınız?

Kurumsal sektörde en çok karşılaştığım sorunların başında bir kadının başarılı olmasını istemeyen erkekler ve çalışmaktan kaçan kadınlar oldu diyebilirim. Cinsiyet ayrımı yapılmadan kişinin her şeyden önemlisi iş verimine bakılması gerektiğini düşünüyorum. Kadının olduğu yerde disiplin her zaman daha fazladır. Ben her çalıştığım firmada her zaman ilk sırada yer aldım. Farklı başarılar yakalamak bence çok önemli. Farklılıklarınızı olumsuz eleştirenler olsa da ben her zaman önüme bakıp, yoluma devam ettim. Herkese de bu şekilde davranmalarını tavsiye ederim.

Bir kadın girişimci olarak; girişimci olmak isteyen ancak cesaret edemeyen kadınlara neler söylemek istersiniz? 

Her kadın üretebilir, yeter ki isteyip inansınlar. Bu anlamda kararlı olmak çok önemli. Karşılarına mutlaka engeller çıkacaktır, kararlı olup, engelleri aşarak yollarına devam etsinler.

Doğal gıdalarla evlerimize sağlık getiren MoodFit ürünlerini nereden temin edebiliriz?

MoodFit ürünlerini www.moodfit.com.tr üzerinden veya @moodfittr instagram sayfamızdan sipariş vererek, satın alınabilir. Online satış kanalımız aracılığıyla vermiş olduğunuz siparişler maksimum 2 gün içinde kargoya verilmekte.

Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersiniz?

Unutmayın ki sağlık hiçbir şeye benzemez. Bu nedenle tükettiğiniz ürünlerin ev yapımı veya %100 doğal ve katkısız olmasına dikkat etmelerini öneririm.