Please assign a menu to the primary menu location under menu

Anne ve ÇocukEtkinlik Rehberi

Çocuklar Haziran Ayında da Arter’in Atölyelerinde Buluşuyor!

Arter’in çocuk atölyelerinde farklı yaş gruplarından katılımcılar, çağdaş sanatı keşfedip yorumlarken bir yandan da çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla kendi eserlerini ortaya çıkarıyorlar. Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekillenen atölyeler, 10 Haziran’da “Yuva Dediğin Nedir?”; 17 Haziran’da ise “Renkli Parmaklarla Duygular Yan Yana” başlığıyla Arka Bahçe’de gerçekleşecek. Sınırlı sayıda katılımcıyla düzenlenen çocuk atölyelerinin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir.

Çocukların çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak kendi eserlerini üretip çağdaş sanatı keşfettikleri atölyeler, Arter Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik düzenleniyor. Her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteren atölyeler hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda devam ediyor.

“Yuva Dediğin Nedir?” başlıklı atölye çalışması, 10 Haziran 2023 Cumartesi günü saat 11:00’de Arka Bahçe’de gerçekleşecek. Eva Koťátková’nın Arter’de devam eden Bir Balıkmışım Bacakları Olan başlıklı kişisel sergisinden hareketle kurgulanan atölye, 6–9 yaş aralığındaki çocukları “yuva” kavramı etrafında bir yolculuğa davet ediyor. Mimar Merih Bengisu Yiğit tarafından kurulan ve farklı disiplinlerden on kişilik ekibiyle oyun temelli projeler yaratmaya odaklanan OyunMu kolektifinin düzenlediği atölye kapsamında öncelikle Koťátková’nın Battaniyeler, Canavarlar, Anna ve Dünya (2022) başlıklı eserini inceleyen çocuklar, ardından hayallerindeki yaşam alanlarını hayata geçirerek kendi yuvalarını inşa edecekler.

Arter, 17 Haziran 2023 Cumartesi günü saat 11:00’de ise çocukları “Renkli Parmaklarla Duygular Yan Yana” başlıklı atölyeyle Arka Bahçe’de ağırlayacak. 4–6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik atölye, Eva Koťátková’nın izleyicileri hayal kurmaya ve kolektif bir bedeni paylaşmaya davet eden Bir Balıkmışım Bacakları Olan başlıklı kişisel sergisinden yola çıkıyor. Çocuklar önce sergide karşılaşacakları sesleri, renkleri, hayvan ve insan bedenlerine ait formları inceleyecekler. Ardından yetişkin eşlikçilerinin de desteğiyle parmak boyalarını kullanarak, her dokunduklarında kendilerini hayal âleminde yeni bir yolculuğa çıkaracak bir düş örtüsü tasarlayacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir. Atölyelere katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00’te düzenlenen rehberli turlar için gişeden bilet satın alabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor.

Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.