Please assign a menu to the primary menu location under menu

Söyleşiler

Burcu Ekonomi: “Nostra Regalo’da Soğuk Beton Sıcak Mum ile Buluştu!”

Nostra Regalo markasının kurucusu Burcu Ekonomi, uzun yıllar kurumsal çalışma hayatının ardından hayallerinin peşinde giden kadın girişimcilerimizden bir diğeri. Kısa bir süre önce hayata geçirdiği Nostra Regalo markası altında büyük bir tutkuyla hazırladığı soya wax mumlarını şimdilerde evlerimize getirmekle meşgul. Soğuk betonun sıcak mum ile buluştuğu büyüleyici bir yolculuk aslında onunkisi…

Burcu Ekonomi ile kadın girişimciliğin önemine, Nostra Regalo’nun doğuşuna ve sattıkları ürünlere kadar pek çok konuyu konuştuk. Siz de bu keyifli söyleşiye buyurmaz mıydınız?

SÖYLEŞİ: Ebru ALTIN ÇAPÇI

Merhaba Burcu, seni tanımayanlar için biraz kendinden ve Nostra Regalo’nun hikayesinden bahsedebilir misin?

Tabii ki… 39 yaşında bir çocuk annesi ve İzmirliyim. Muğla Üniversitesi su ürünleri bölümünden mezun olmama rağmen iş hayatıma satış ve pazarlama alanında başlayarak devam ettim. Çeşitli sektörlerdeki kurumsal şirketlerde hatta kurumsallaşma süreçlerinde, işin mutfağında yer aldım, çok emek verdim. Pandemi öncesine kadar da böyle devam etti. Salgının olumsuz etkileri sebebiyle birçok kişi gibi ben de işsiz kaldım ve bu süre içerisinde de kendime ve aileme zaman ayırdım. Açıkçası eşimle uzun bir süredir kendi işimizi kurma ve markamızı oluşturma fikri içerisinde olduğumuzdan bir karara bağladık ve Nostra Regalo, annesinin kucağına bir an önce kavuşmayı bekleyen bebek misali bir gece yarısı doğmuş oldu.

İNSAN GERÇEKTEN İSTİYORSA OLUYOR

Nostra Regalo’nun çıkış noktası nasıl olmuştu?

Herkesin hayalleri ya da hedefleri arasında her ne kadar klişe gibi görünse de illa ki kendi işini kurma fikri vardır. Hele de uzun yıllar kurumsal firmalarda çalışıyorsanız bu düşünce zaman içerisinde kaçınılmaz bir hal alıyor. Bir şeyler yapabilmeyi insan gerçekten istiyor, çok isteyince de oluyor zaten 🙂 Biz de yapalım ama ne olmalı diye beyin fırtınası yaptığımız süreç içerisinde “sevdiğimiz bir şey olmalı, faydalı ve sürdürülebilir olmalı ama en önemli çıkış noktası ise üretilebilir olmalı” cevapları ile karşılaştık. Alıp satmak da bir seçenek tabi ancak bize göre olmadığına karar verdik. Kardeşim ve eşi ile uzun görüşmeler ve fikir alışverişleri, beyin fırtınaları sonucunda tüm sorularımıza cevap beton ve mum üretimi ve tasarımı şeklinde oldu. Dekoratif ürünlere her zaman ilgim vardı ancak beton objeler nedense gözenekli halleri ile daha çok dikkatimi çekiyordu. Mumlar ise bambaşka bir dünya benim için… Neden ikisini birleştirmeyelim dedik ve sonuç ortada.

Markanızı oluştururken size ilham veren şey tam olarak neydi?

Marka oluşturmak gerçekten çok zor bir süreç. Ancak yanınızda sizi içten destekleyen samimi insanlar varsa bir nebze daha kolaylaşıyor. İlham aldığımız şey ise tam olarak bu oldu. “Samimiyet ve içtenlik” Bizden bir şey olmasını istediğimiz için de adı İtalyanca’da ‘Bizim Hediyemiz’ anlamına gelen Nostra Regalo oldu. İsim babasının uğruna da ayrıca inanıyorum bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Basma kalıp objelerden uzak, farklı şeyler hissettiren, doğal olduğu gibi içine bizden bir şeyler katabileceğimiz ve bu hali ile gülümseten ürünlerimizin markası oldu.

Tasarım mottonuz nedir?

Tasarım mottomuzun sloganı “Soğuk beton sıcak mum ile buluştu!” Buradaki amacımız doğal hammaddeler ile doğaya saygılı, ezber bozan yaratıcı tasarımlar üretmek ve mekanlara minimalist, sade ancak dikkat çekici bir soluk getirmek.

İşinizle ilgili sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?

Üretmek, üretmek ve tekrar üretmek 🙂 Bizim için bundan daha heyecan verici bir şey olamaz. Her aşaması oldukça haz verici. Önce bir fikir sonra denemeler, aksilikler, yeniden denemeler ve sonuç bize göre harika!

SOYA WAX DOĞADA ÇÖZÜLEBİLİR, VEGAN BİR ÜRÜN

Mumlarınızın özellikleri neler? Üretim hangi aşamalardan geçiyor? Hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Mumlarımızı yenilebilir tarımsal kaynaklardan üretilen soya fasulyesi yağından üretilmiş yüzde 100 soya wax’dan üretiyoruz. Soya wax, doğada çözülebilir ve vegan bir ürün. Petrol içerikli kimyasal maddeler içermediği için insan ve hayvan sağlığına zararlı değil. Atmosferdeki co2 seviyesini yükseltmediği için de gezegenimize zarar vermiyor. Ayrıca petrol içerikli parafinlere göre daha uzun yanma süresi sağlıyor. Bardak içi mumlarımız da yüzde 100 vegan ancak dekoratif serimiz de kalıp çalıştığımız için bu oran yüzde 80 dolaylarındadır. Ürünlerimizin hiçbirinde sentetik madde ve kimyasal kesinlikle kullanmıyoruz. Yaptığımız işin kaliteli sonuç vermesi tamamen buna bağlı.

Beton ürünlerimizde de boya ya da farklı bir katkı maddesi yok. Doğallığını ise gözenekli yapısı belli ediyor ve bu ürünü güzelleştiren bir detay bize göre. Üretim çok aşamalı tabii ki. Farklı tepkimelere sahip iki farklı ana malzememiz var ve bunlar yolun sonunda buluşuyor. Betonlarımız el dökümü olduğu için ilk aşama döküm, kuruma ve zımparalama, ardından el yazısı aşamaları – ki bu kısım benim en sevdiğim aşama-, vernikleme ve kuruma aşaması, son olarak da soya wax dökümü… Şu sıralar kullandığımız malzemeler arasına esansiyel yağ da ekledik. Biz aslında kokulu mum üretmiyorduk ancak talep yoğun olunca tek koku üretmeye karar verdik. O da bizi çocukluğumuza, güzel anılara götüren vanilya kokusu şeklinde oldu. Mottolu serimiz de kapaklı mumlarımız kokulu olarak satışa sunuluyor. Esansiyel yağı da güvenilir bir markadan temin ediyoruz.

Şu an için satışa sunduğunuz mumlarınızın serileri tam olarak nelerden oluşmaktadır? Bu serileri oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?

Sukulent, kalıp soyaların yer aldığı dekoratif serimiz, beton motto serimiz, doğal beton serimiz ve birkaç haftaya çıkacak olan yaz serimiz mevcut. Bu seriler için ilham aldığımız şeyler tabii ki trendler ancak bunun yanında kaliteli ürün sunmak olmazsa olmazımız. Yani çok tercih ediliyor diye kaliteden ya da mottomuzdan ödün veremeyiz. Bulunmuş fikirler bizi bulunmamış başka fikirlere sevk ediyor. Mesela mottolu mumlar her yerde var bilirsiniz ancak bunlar daha çok stickerlı. Biz bu mottoları elde yazarak beton bardaklara hem minimal hem de özel bir ruh eklemiş olduk.

Sağlıklı mum satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlığa zararsız katkısız mum seçmek için rengine ve kokusuna dikkat etmek aslında yeterlidir. Mum buram buram kokuyorsa kesinlikle doğal değildir ya da boyalıysa parafin olması yani petrol türevi bir hammaddeden yapılmış olması muhtemeldir. Ekru renkte ve kremsi yapıdaki mumlar genellikle katkısızdır. Bazen pahalı ise kalitelidir algısı ile yanılabiliyoruz. Elbette kaliteli ve hammaddesi iyi ürün diğerlerine nazaran pahalı olacaktır ancak bu özelliklere dikkat etmekte son derece ayırıcı olacaktır.

Ürün satış süreciniz nasıl işliyor? Talebe göre özel tasarım ürünler yapıyor musunuz?

Ürün satış sürecimiz şu an için dijital platformlar üzerinde sipariş ile işliyor. Instagram’daki sayfamız üzerinde de (@nostraregalo) kişiye özel taleplerle karşılıyoruz. Bunlara da elimizden geldiğince cevap veriyoruz. İnsanları gülümsetmek çok güzel 🙂 Okurlarınız trendyol ve shopier üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde ürünlerimizden temin edebilirler.

Lokal ve butik üreticilere butik işler yapan bir kadın girişimci olarak, bu yola çıkmak isteyen kadın girişimci adaylarına tavsiyeleriniz var mı?

Aslında girişimci kadınlara söylemek istediğim çok şey var. Ancak özetle söylemem gerekirse denemekten asla kaçınmasınlar, düşünmek geliştirmenin başlangıcıdır çünkü. Düşünsel olarak geliştirdikleri her ne ise onu denemek insanı bir adım daha üste taşıyor. Deneyimlemek ve vazgeçmemek çok önemli. Doğruluğuna inandıkları şey her ne ise kimsenin sözüne bakmadan ama eleştirilere de bir ölçüde açık kalarak kendilerine şans versinler derim. “Acaba olacak mı?” sorusunun cevabını ancak denerler ve şans verirlerse öğrenebilirler.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Buraya kadar okuyup, hikayemize ortak olduysanız ne mutlu bize. Bize yazmanız iletişime geçmeniz çok değerli. Yorumlarınız ve sorularınıza açığız. Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz ve tabii ki ikiçaybiriaçık ekibine de sonsuz teşekkürler.