Please assign a menu to the primary menu location under menu

Sahne SanatlarıTiyatro

Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali Başladı!

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Devlet Tiyatroları, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali” bu yıl 16 – 26 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Devlet Tiyatroları, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali” bu yıl 16 – 26 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi Büyük Salon’da Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “12 Öfkeli” oyunu ile başlayan festival programını sizler için derledik. Geç kalmadan siz de yerinizi alın.

Ay’daki İlk Çift
Art Vouveau Tiyatrosu (Yunanistan)

Tarih 20 Temmuz 1969. ABD’de dikkatler ilk insanlı Ay’a inişe çevrilirken, Yunanistan’da acımasız bir diktatörlük kurulmuştur. Yunanistan’ın bir şehrinde, bir çift, evlerinden tahliye edilmekle tehdit edilirken, ilişkilerinde de son noktaya gelirler. Engelleri aşılmaz görünmektedir. Ancak Ay’a ilk ayak basan adamın haberi rutinlerini alt üst eder ve onları her şeyin mümkün olduğu hayali bir Ay yolculuğuna götürür.

Tarih: 21 – 22 Mayıs 2023
Yer: Antalya Haşim İşcan KM Küçük Salon
Bilet:
Biletinial

Scapin’in Dolapları
Van DT

Argante ve Geronte, birlikte uzun süreli bir iş seyahatine çıkarlar. Bu seyahati fırsat bilen Argante’ın oğlu Octave, Hyacinte isimli fakir bir kızla, babasından gizli evlenir. Aynı zamanda Leandre da babası Geronte’un evlenmelerine onay vermeyeceği bir çingene kızı olan Zerbinette’ye aşıktır. Octave, uşağı Syvestre’den babasının onu başka bir kızla evlendirmek istediğini öğrenir. Kendisini bu çıkmazdan kurtarması için arkadaşı Leandre’ın uşağı Scapin’den yardım ister. Zerbinette için de Leandre Scapin’den yardım ister. Scapin, gençleri çıkmazsan kurtarmak için bir dizi dolap çevirir. Fakat farkında olmadıkları gerçek; Scapin hilekar, düzenbaz ve oldukça kendini beğenmiş bir uşak ve çırağı Silvestre da onu pek de aratmayan biridir. Hyacinte’in aslında Geronte’un kızı olduğu, Zerbinette’in de aslında bir çingene kızı olmadığı ve Argante’ın yıllar önce kaybettiği kızı olduğu ortaya çıkar. Scapin’in çevirdiği dolapların ortaya çıkmasına rağmen o da affedilir ve oyun mutlu bir şekilde sonlanır.

Tarih: 22 – 23 Mayıs 2023
Yer: Antalya Haşim İşcan KM Büyük Salon
Bilet: Biletinial

Bernarda, Hayır!
Ecos Company (Küba)

Federico García Lorca’nın paradigmatik eseri “Bernarda Alba’nın Evi”nden ilham alan performans, ünlü İspanyol yazarın hareketli evrenine girmemizi sağlayan güçlü bir oyuncu ve dans topluluğuyla tanışma fırsatı sunuyor bize. Performansın yazarı, oyundaki çatışmaları bilinçli bir şekilde sahiplenmek için Lorca’nın sembollerini kendi bakış açısıyla yeniden düzenliyor. Sahneleniş biçimi açısından söze dayalı olmayan oyun, özgürlük ve baskı arasında sonsuz bir mücadele içinde bir arada var olan tezatlarla dolu kadın karakterlerin acılarını ve tutkularını, kurgulanmış sahneler aracılığıyla yansıtan, rahatsız edici ve sarsıcı bir niteliğe sahip. Hikâye orijinal metne tümüyle sadık kalmadığı için oyunun adında da “HAYIR!” vurgusu öne çıkıyor. Bu ifade aynı zamanda tüm karakterlerin yürek burkan çığlığı ve dünyadaki kadınların değersizleştirilmesine karşı bir protesto anlamına geliyor.

Tarih: 23 – 24 Mayıs 2023
Yer:
Antalya Haşim İşcan KM Küçük Salon
Bilet:
Biletinial

Takma Kafana
Marin Sorescu Ulusal Tiyatrosu Craiova (Romanya)

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) konusunda dünyaca ünlü bir nöropsikiyatrist olan Dr. Stern’in ofisinde geçen komedi türünde bir oyun. Çok seyahat ettiği ve nadiren Fransa’ya döndüğü için, Dr. Stern ile konsültasyon programlamak oldukça zordur. Kaprolali (küfürlü konuşma), aritmomani (sayı saplantısı), nozofobi (hastalanma korkusu), palilali (son harf veya hecenin tekrarı) Dr. Stern’in bekleme odasında buluşan altı hastanın rahatsızlıklarından sadece birkaçı. Frankfurt havaalanında mahsur kalan Nöropsikiyatrist, randevularına gecikir. Bunun üzerine hastalar, herkesi kendi konfor alanının dışına çıkaran, kişisel hikayelerini anlattıkları doğaçlama bir grup terapisi gerçekleştirerek vakit geçirmeye çalışırlar.

Tarih: 25 – 26 Mayıs 2023
Yer:
Antalya Haşim İşcan KM Küçük Salon
Bilet: Biletinial

Kafkas Tebeşir Dairesi
İstanbul DT

Alman şair ve yazar Bertolt Brecht, 1940’lı yıllarda sürgün olduğu dönemde Çin efsanelerinden oluşan “Tebeşir Dairesi” masalından esinlenerek yazdığı bu oyunu ile II. Dünya Savaşı’nın insanlığı nasıl etkilediğini ve savaş sonrasında “insanlık” yararına ne olması gerektiğini anlatmaktadır. Brecht “iyilik, vicdan ve adalet” gibi değerlerin kaos anında sınıf fark etmeksizin duruma göre nasıl değiştiğini, Gruşa ve Azdak hikayelerinde tartışılan “Emek ve Mülkiyet” üzerinden vererek sınıfsal tercihleri gösterir.

Oyun, savaş zamanı Gürcistan’daki iç karışıklıktan faydalanılarak hain bir tuzak ile yıkılan düzenin soylu mirasının bir köylü kızda kalmasını ve savaş sonrası mülk sahibinin dönüp düzenini yeniden kurmak istediğinde analığın mahkemelik oluşunu gösterirken; koltuğunda Azdak’ın oturduğu “adaletin”, mülkiyetten mi yoksa emekten mi yana olduğunu heyecanlı, eğlenceli ve maceralı bir kaçış yolculuğunda birlikte bulduruyor.

Tarih: 25 – 26 Mayıs 2023
Yer:
Antalya Haşim İşcan KM Küçük Salon
Bilet: Biletinial