Please assign a menu to the primary menu location under menu

FestivallerKültür - Sanat

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmleri Açıklandı!

 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin merakla beklenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak ve Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluşacak 10 film belli oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 7-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin merakla beklenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak ve Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluşacak 10 film belli oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 43 film başvurdu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 Film Yarışacak!

14 kategoride Altın Portakal Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak 10 film, Sevin Okyay, Mehmet Açar ve Muammer Brav’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu belirlendi. 

Kıvanç Sezer’in yönettiği 8×8; Melisa Önel yönetmenliğindeki Aniden; yönetmenliği Mete Gümürhan’a ait Beraber; Vuslat Saraçoğlu’nun yönettiği Bildiğin Gibi Değil; Zeki Demirkubuz’un yönettiği Hayat; İsmail Güneş yönetmenliğindeki Kurban; Cemil Ağacıkoğlu’nun yönettiği Son Hasat; Selman Nacar’ın yönettiği Tereddüt Çizgisi; Nehir Tuna’nın yönettiği Yurt ve Miraç Atabey’in yönettiği Zamanımızın Bir Kahramanı adlı filmler bu yıl Altın Portakal ödülleri için heyecan yaşayacak.

Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyici karşısına çıkacak yarışma filmlerinden 8×8, Bildiğin Gibi Değil, Hayat, Kurban ve Zamanımızın Bir Kahramanı aynı zamanda dünya ilk gösterimlerini Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapacaklar. Festivalde ilk filmlerini gerçekleştiren yönetmenlerin aday olabildiği Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü için ise Beraber, Yurt ve Zamanımızın Bir Kahramanı filmleri değerlendirilecek.

Demet Akbağ’ın başkanlığını yaptığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, toplam 945 bin TL tutarındaki ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Geçen yıl olduğu gibi Film Yönetmenleri Derneği jürisi Film – Yön En İyi Yönetmen Ödülü‘nü, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi de SİYAD En İyi Film Ödülü’nün sahibini belirleyecek. Ödüller 14 Ekim akşamı düzenlenecek ödül töreninde sahiplerini bulacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Av. Cansel Tuncer, yönetmenliğini Dr. Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Filmleri

8×8 

Senaryo & Yönetmen: Kıvanç Sezer
Oyuncular: Alican Yücesoy, Ece Yüksel, Halil Babür

8×8, tatil için kiraladıkları evde beklenmedik bir durumla karşılaşan bir çiftin hikayesini konu ediyor. Tatil için bir ev kiralayan çift, evde intihar girişiminde bulunan bir adam bulur. Çift, bir gün boyunca kendilerini gittikçe tuhaflaşan bir dizi olayın içinde bulur.

Aniden

Yönetmen: Melisa Önel
Oyuncular: Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu

Yıllardır Hamburg’da yaşayan Reyhan, kısa bir süre için kocasıyla birlikte İstanbul’a döner. Bir süre İstanbul’da yaşadıktan sonra tam da Hamburg’a dönmesine kısa bir süre kala Reyhan koku alamadığını fark eder. Doktora giden Reyhan’ın yaptırdığı tetkikler, önemli bir sorun olabileceğini belirtir. Bu durum üzerine Reyhan, hastalığı ile ilgilenmek yerine, İstanbul’daki geçmişinin peşine düşer.

Beraber

Yönetmen: Mete Gümürhan
Oyuncular: Alihan Şahin, Sinan Eroğlu, Hayat van Eck, Mina Demirtaş, Lorin Merhart

Zeki serbest koşucudur ve dul babası Mahir’in Rotterdam’dan İstanbul’a taşınmaya karar vermesiyle hayatı alt üst olur. Mahir işe giderken Zeki, yaz tatilini yaşadıkları lüks sitede geçirmek zorunda kalır. Siteden kaçan Zeki, Kemal ve yankesicilik yapan diğer sokak çocuklarıyla arkadaş olur. Bir yere ait olmaya çalışırken, sitede yaşadığını gizler. Kemal ve Zeki gün geçtikçe yakınlaşırken, Kemal’in en yakın arkadaşı Zeki’yi kıskanmaya başlar…

Bildiğin Gibi Değil

Yönetmen: Vuslat Saraçoğlu
Oyuncular: Serdar Orçin, Alican Yücesoy, Hazal Türesan, Ozan Çelik, Ünal Yeter, Elif Neva Özhan, Ahmet Sarp Keşkek, Ayşe Saraçoğlu

Tahsin, Yasin ve Remziye, birbirlerinden tamamen farklı hayatlara sahip olan üç kardeştir. Yıllardır görüşmeyen kardeşler, babalarının gizemli ölümü nedeniyle Tokat’ta yeniden bir araya gelmek zorunda kalırlar. Bu süreçte kimi zaman birbirlerine yaklaşan üç kardeş arasında bazen de ciddi gerginlikler yaşanır. Kardeşliğin karmaşık yönleriyle mücadele eden kardeşler, geçmişleri hakkında konuştukça anımsadıklarının birbirlerinden farklı olduğu ortaya çıkar. Bu süreçte Tahsin ile Yasin, Remziye hakkına onları derinden etkileyen bir gerçeği öğrenir.

Hayat 

Senaryo & Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Oyuncular: Miray Daner, Burak Dakak, Cem Davran, Umut Kurt, Melis Birkan, Osman Alkaş, Ozan Dağara, Doğu Demirkol

Mehmet’in kızı Hicran, bir süre önce evden kaçmıştır. Mehmet bu durumu kızının nişanlısı Rıza ve ailesine açıklamaya gitmektedir. Rıza, nişanlısının zaten kendisini istemediği düşündüğünden, önceleri etkilenmez; ama bir süre sonra kendini aşağılanmış hissetmeye başlar. Sonunda dayanamayıp kızın peşinden İstanbul’a gider.

Kurban 

Senaryo & Yönetmen: İsmail Güneş
Oyuncular: Mürşit Ağa Bağ, Fuat Onan, Nermin Yılmaz

İbrahim’in oğlu İsmail, yıllardır devlet güçleri ile ayrılıkçı güçler arasında çatışmaların yaşandığı bir bölgede askerlik yapmaktadır. İsmail’in askerlik hizmetinin bitmesine 20 gün kalsa da babası onun maaşlı asker olarak orduda kalmasını ister. Bir gün babasının maaşını almak için gittikleri bankada kalp krizi geçiren bir adamın içinde yüklü miktarda para olan poşeti, İsmail’in sepetine düşer. İsmail, sepetindeki parayı fark edince, onları teslim edip etmeme konusunda büyük bir ikilemde kalır.

Son Hasat 

Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu
Oyuncular: Hilmi Ahıska, Sevgi Temel, Gökhan Yıkılkan, Berkay Şanveren, Erdem Şenocak, Ercan Kesal

Anadolu’da dağların eteklerindeki bir köyde geçen film, karısının aşkını ve sevgisini geri kazanmak için çabalayan genç bir adamın, Ali’nin, ağaların ve yerel çetelerin tahakkümüne karşı direnişinin hikâyesini anlatıyor.

Tereddüt Çizgisi 

Senaryo & Yönetmen: Selman Nacar
Oyuncular: Tülin Özen, Oğulcan Arman Uslu, Gülçin Kültür Şahin, Vedat Erincin, Erdem Şenocak, Mücahit Koçak

Selman Nacar’ın yazıp yönettiği ‘Tereddüt Çizgisi’nde, Avukat Canan’ın masum olduğuna inandığı ve uzun süredir savunduğu bir cinayet zanlısının hüküm duruşması gününde kendi vicdanıyla yüzleşmek zorunda kalmasının hikayesi anlatılıyor. Filmin başrolünde Tülin Özen yer alırken kendisine Oğulcan Arman Uslu, Gülçin Kültür Şahin, Vedat Erincin, Erdem Şenocak eşlik ediyor.

Yurt 

Senaryo & Yönetmen: Nehir Tuna
Oyuncular: Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer, Didem Ellialtı, Orhan Güner
Işıltı Su Alyanak, Emrullah Erbay, Erdi Kökerer, Tolga T. Talay

Yakın zamanda dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan Ahmet’in okul ve yurt arasındaki sıkışmışlığını ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi konu alan film, 90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen bir büyüme hikâyesi anlatıyor.

Zamanımızın Bir Kahramanı

Yönetmen: Miraç Atabey
Oyuncular: Emrah Gülşen, Mustafa Kandemir, Elvan Çanakoğlu, Evrim Çervatoğlu

Zamanımızın Bir Kahramanı, ölen babasının cenaze töreni hazırlıklarıyla uğraşan, küçük bir Karadeniz köyünde yaşayan bir adamın hikayesini konu ediyor.