Please assign a menu to the primary menu location under menu

Edebiyat

14.Eğitimde Edebiyat Semineri, 10 Nisan’da!

Günışığı Kitaplığı’nın her branştan ve düzeyden öğretmenler, kütüphaneciler ve eğitim yöneticileri için düzenlediği 14. Eğitimde Edebiyat Semineri, 10 Nisan Cumartesi günü. FMV Işık Okulları’nın desteğiyle düzenlenen seminer, bu yıl çevrimiçi gerçekleşecek. Edebiyat yayıncılığında 25. yılını kutlayan yayınevinin gelenekselleşen seminerinde Türkiye’nin dört bir yanındaki eğitimciler, öğrencileri edebiyatla buluşturmanın yeni yollarını keşfetmek için bir araya gelecek.

Çağdaş edebiyatımızın usta romancılarından Buket Uzuner, 14. Eğitimde Edebiyat Semineri’nin kapanış konuşmasını yapacak. Bilim ve edebiyatı ustaca harmanladığı kurgularıyla çok sevilen yazar, ödüllerle taçlanmış edebiyat yolculuğunun izdüşümlerini eğitimcilerle paylaşacak. Günümüzün en önemli şairlerinden Gonca Özmen, dilin estetik olanaklarıyla düşüncenin felsefi yapısının harmanlanmasıyla oluşan şiir bilincini irdeleyecek.

2010 Mehmet Fuat Yayıncılık Ödülü’yle taçlanan Köprü Kitaplar’ın iki yeni yazarı Murat Yalçın ve Berna Durmaz, editör Müren Beykan’ın sorularını yanıtlayacak. Edebiyatımızın iki ödüllü öykücüsü, çocukluk ve gençlikte kitaplarla yakınlaşmayı sağlayan, edebiyat sevgisi yaratan deneyimleri, yaklaşımları üzerine söyleşecekler.

Milyonlarca çocuğa matematik ve coğrafyayı sevdiren Kraliçeyi Kurtarmak ve Haritada Kaybolmak kitaplarının yazarı, Kanadalı akademisyen Vladimir Tumanov, eğitimle edebiyat arasında kurduğu güçlü zihinsel bağları ve yazarlık deneyiminden biriktirdiklerini aktaracak. Çocuk ve gençlik edebiyatımıza özgün bir koleksiyon kazandıran İrem Uşar, çocukların gerçeklik algısında edebiyatın payını düşündürecek, doğayla uyum içinde yaşayabilmenin sihrini duyumsatacak.

Ülkemizin değerli eğitim uzmanlarından, MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan, “yeni normal”in yarattığı değişimi, fırsatları ve işbirliği olanaklarını meslektaşlarıyla paylaşacak.

Sanatçı, eğitmen, danışman Müjgan Özçay, engin birikimi ve entelektüel yorumuyla eğitimcilere yaratıcı okuma uygulamalarına ilişkin pratik ipuçları gösterecek. Burdur, Selçuk ve İstanbul’daki okullardan dört öğretmen, öğrencileriyle gerçekleştirdikleri yaratıcı uygulamalarını meslektaşlarına aktaracak, yeni ve etkili yollar örnekleyecekler.